Oficjalne forum gorzowskiego speedwaya
Forum sympatyków Stali Gorzów

Speedway w Polsce i na Świecie - Nasi ligowi rywale w 2015 roku

mariano901229 - 2014-12-07, 21:40
Temat postu: Nasi ligowi rywale w 2015 roku
Z racji ciszy na forum, może byśmy podyskutowali na temat naszych ligowych rywali ? W zasadzie można stwierdzić, że Eliga podzieli się na dwie składowe. Pierwsza walcząca o lokaty 1-4, mianowicie:

- Stal Gorzów
- Unia Leszno
- KS Toruń
- Falubazy

oraz drużyny walczące o utrzymanie:
- Betard Sparta Wrocław
- PGE Rzeszów
- Unia Tarnów
- GKM Grudziądz.

Z dolnej czwórki póki co najsilniejszy wydaje się być Tarnów, o ile podpisze A.Łaguta. Z drugiej strony odejście Cieślaka sprawi, że nikt im takiego toru tam nie zrobi. Bardzo podoba mi się skład Sparty Wrocław. Jepsen Jensen i Milik to mogą się okazać strzały w dziesiątke. Dodatkowym atutem może okazać się to, że będą pierwsze mecze jeździć u siebie.
GKM w mojej opinii czeka twarde spotkanie z rzeczywistością Ekstraligową. Okoniewski to mógł być lider w 1 lidze, Buczkowski - bardzo dobra druga linia. Pavlic - druga linia. Mają podobniesz ściągnąć Golloba, ale jak on nie pojedzie jak za dawnych lat to będą bęcki na dzień dobry do 30 i sen o Ekstralidze pryśnie.

marcin_crx - 2014-12-10, 13:25

Ciekawy temat poruszasz - moim zdaniem układ sił przedstawia się nieco inaczej (kolejność nieprzypadkowa):

Leszno (o ile dojdzie Emil i THJ)
Falubaz (o ile dojdzie Pieszczek i jeszcze jeden solidny senior)
Gorzów i Toruń dałbym znak równości
Do pierwszej czwórki może pukać Wrocław (z MJJ i Milikiem) oraz Tarnów
Rzeszów i Grudziądz walka o 7 miejsce

Inaczej nie chce wyjść...

mariano901229 - 2014-12-10, 16:18

marcin_crx napisał/a:

Gorzów i Toruń dałbym znak równości

Polemizowałbym z tym stwierdzeniem. Toruń wcale nie jest (oczywiście na papierze) mocniejszy niż mi. Wymiana Griszy na Emila to nie jest wzmocnienie, ewentualnie wyrównanie straty. Natomiast zamiana Doyle'a na Warda (póki nie będzie mógł startować) to strata, to samo Gomólski za nawet słabego Golloba. Niemniej jednak może nagle się okazać, że ktoś trafi z formą - tego nie da się przewidzieć.

W przypadku Leszna, owszem Emil to jest wzmocnienie za Bjeere. THJ będzie miał na głowie GP co może skutkować słabą postawą w lidze, w dodatku nie jest to niewiadomo jaki zawodnik. Warto mieć na uwadze fakt, że w Lesznie jest jedna dziura na pozycji drugiego juniora, która powstanie po przejściu Musielaka na seniorke. W czterech meczach ubiegłego sezonu z Lesznem przegraliśmy tylko raz do 44, zatem czy naprawdę dysponować oni będą większą siłą rażenia niż my ? Szczerze wątpie.

marcin_crx - 2014-12-11, 14:22

Gdzie ja napisałem, że Toruń jest od nas mocniejszy?

Napisałem, że Gorzów i Toruń to znak równości. Moim zdaniem bardzo podobna siła.

yellow-blue - 2014-12-11, 14:56

Wydaje się, że to jednak Falubazy będą poza zasięgiem. Czy to dojdzie do nich Walasek, Hancock, Kildemand czy może A.Łaguta. Bo na 99% któryś z nich. Szykuje się istny dream team, z drugiej strony ciekawe czy po sezonie będzie tak klawo, jak trzeba będzie podliczyć budżet, a już takie eldorado u nich nie jest. No i te dream-teamy ostatnio się nie sprawdzały, papier jedno, a tor zweryfikuje wszystko.
mariano901229 - 2014-12-11, 15:02

marcin_crx napisał/a:
Gdzie ja napisałem, że Toruń jest od nas mocniejszy?

Napisałem, że Gorzów i Toruń to znak równości. Moim zdaniem bardzo podobna siła.

Tak wiem co napisałeś. W zamyśle chodziło mi o to, że Toruń będzie mimo wszystko słabszy niż my.

yellow-blue napisał/a:
Wydaje się, że to jednak Falubazy będą poza zasięgiem. Czy to dojdzie do nich Walasek, Hancock, Kildemand czy może A.Łaguta. Bo na 99% któryś z nich. Szykuje się istny dream team, z drugiej strony ciekawe czy po sezonie będzie tak klawo, jak trzeba będzie podliczyć budżet, a już takie eldorado u nich nie jest. No i te dream-teamy ostatnio się nie sprawdzały, papier jedno, a tor zweryfikuje wszystko.

Różowy napina muskuły, ile z tego wyjdzie zobaczymy. Widać, że w Falubazie będzie ciśnienie po tym jak przejechał ich stalowy walec w zeszłym sezonie. Dream teamy z ogromną presją na wynik jak napisałeś ostatnio się nie sprawdzają.

marcin_crx - 2014-12-12, 10:10

Tak naprawdę robi się bardzo ciekawie - skład Grudziądza gwarantuje emocje, jeżeli jeszcze skład Rzeszowa rozwinie się tak jak mówią w mediach będzie ciekawie. Wtedy tak naprawdę każdy może być w czwórce, każdy może spaść...
Cicero - 2014-12-12, 13:07

Rzeszów ? Wątpię :

1. Kildemand
2. Larsen/Ljung
3. Sówka
4. M. Jabłoński / ?
5. Hancock
6. Czaja
7. ???
Kildemand i Hancock owszem, a kto poza nimi ? Kenni Larsen ? proszę, Sówka ? Naprawdę ? Ljung? Już próbował

Czaja nie wiadomo w jakiej formie (czy z przed roku bądź 2ch) + 2,5 zawodnika - podobnie wyglądała Bydgoszcz jak spadła ,też miała tylko Hancocka, Buczkowskiego i w miarę dobra juniorkę (owszem ,spadały 3 drużyny, ale nie o to chodzi).

Tarnów :

1. Vaculik
2. Mroczka
3. Bjerre
4. ? Koza ?
5. Kołodziej
6. ???
7. ???

Mamy tylko pół składu gwarantujący jakieś zdobycze punktowe. Dodatkowo brak Cieślaka moim zdaniem wiąże się z powrotem ekstremalnego betonu i niewypałem na juniorce.

Grudziądz :

Jeleniewski i Okoniewski - słabo/średnia 2 linia, gasnący Gollob, Buczkowski chimeryczny. Madsen coś gwarantuje ,ale czy wystarczy ? Nie widzę potencjału do walki :)

1. Gollob
2. Madsen
3. A. Łaguta
4. Jeleniewski/Okoniewski/Pavlic
5. Buczkowski
6. ?
7. ?

Najbardziej niepokoi mnie Zielona, jakby wyłapali Walaska, a Łoktajew dostałby polskie obywatelstwo, do tego dochodzi Pieszczek to oznacza ,że tam będzie prawdziwa armia zaciężna :

1. Hampel
2. AJ
3. PePe
4. K. Jabłoński (później Dudek)
5. Walasek
6. Pieszczek
7. Łoktajew

Jak dla mnie mega paka.

Leszno , kreowane na dream-team ale jak dla mnie mogą jak FZ zgarnie Walaska to będzie miał lepszą pakę :

1. Sajfutdinow
2. Zengota/Musielak
3. Pedersen
4. THJ
5. Przemek Pawlicki/Baliński
6. Piotrek Pawlicki
7. Bartosz Smektała

Jak dla mnie Falubazy stoją wyżej.

Toruń :

1. Holder
2. Miedziński
3. Grisza Łaguta
4. Ward/Fricke/Kułakow/Gomólski
5. Doyle/Gomólski
6. P. Przedpełski
7. Oskar Fajfer

Całkiem fajna paka, chociaż średnio wierzę w odpalenie Doyle'a :) Chociaż nie powiem , miło by było kontynuować wprowadzanie świeżej krwi do extra :)

Wrocław

1. Tai Woffinden
2. Vaclav Milik
3. Jepsen Jensen
4. Tomasz Jędrzejak
5. Maciek Janowski
6. Maks Drabik
7. Gała (?) / ?

Mogą sprawić niespodziankę, bo potencjał zawodników jest duży, ale ma tez największą szansę niewypalić.

Ot takie moje gdybania :)

Jak dla mnie 4 durżyny na play-off, reszta niżej :) Oczywiście wiadomo ,że ten sport byłby nudny jakby tak to można było łatwo sprorokować, ale oceniam jedynie papier w oparciu o plotki transferowe.

yellow-blue - 2014-12-12, 13:14

Faktycznie Grudziądz montuje ciekawą ekipę. Natomiast od razu nasuwa się pytanie czy podołają ? Znowu mogą być cyrki. Niby ciągle powtarzają, że budują skład na miarę swoich możliwości finansowych, ale jak przyjdzie jeszcze Gollob to mam co raz to mniej pewności co do tego. Chociaż lokalni sponsorzy tu mogą znacznie pomóc. Jak stać ich na rezerwowego Pavlica to spoko.

Cicero,
1. w Rzeszowie w Twoim składzie nie moze być Ljung lub Sówka. Tylko Polak.
2. Grudziądz ma jeszcze Madsena, więc potencjał znacznie większy
3. Loktaev niby z jakiej racji na juniorce ?

Cicero - 2014-12-12, 13:24

Poprawki już sobie nanoszę :) Zaznaczam ,że są to moje bardzo luźne gdybania.

Łoktajewa od dłuższego czasu forsują na juniora z PL obywatelstwem i teraz temat znowu odgrzebali :)

mariano901229 - 2014-12-12, 14:25

Z tego co można wyczytać w mediach Grudziądzowi na Łagute dał sponsor na kontrakt. Jak dojdzie Gollob to mają dwóch rezerwowych - Jeleniewski, Pavlic. Myślę, że wówczas Pavlic pójdzie na wypożyczenie. Z niczego zrobili sobie skład na sprawienie niespodzianek. Sezon ogórkowy miał być nudny, a tymczasem jest cholernie przewrotny. Na dzień dzisiejszy walkę o utrzymanie stoczą Tarnów z Rzeszowem. Na forum Unii Tarnów raczej się już chyba z tym godzą. Aczkolwiek wszystko się zmieni kiedy uda im się ściągnąć takiego Hancocka.

Co do Loktaeva (Loktajeva, Loktajewa - jak zwał tak zwał) od iluś tam sezonów temat obywatelstwa się przebija przez media i co ? I nic. Dlatego myślę, że jakiegoś przewrotu w tej sprawie nie będzie.

marcin_crx - 2014-12-19, 14:01

Macie kolejny przykład słowności zawodników i zwykłej ludzkiej uczciwości:

http://www.sportowefakty....raca-do-tarnowa

Tymczasem nadal wielu z Was broni zawodników pod kątem klubów z Gdańska i Częstochowy...

najlepszy jest ten fragment:

Co ciekawe, Madsen 27 listopada został przedstawiony już jako zawodnik... GKM Grudziądz. Beniaminek Ekstraligi chwalił się podpisaniem z nim listu intencyjnego, a on sam w mediach społecznościowych potwierdzał, że w przyszłym sezonie będzie zdobywał punkty dla tej drużyny.

Moim zdaniem to mocno zmienia siłę rażenia GKM-u, który stracił chyba najlepszego zawodnika i wraca do grupy drużyn, które mocno będą się biły o utrzymanie. Z kolei Tarnów moim zdaniem będzie silny...

Tak naprawdę Grudziądz oprócz Łaguty nie ma zawodnika na poziomie e-ligowym, a zespół w poniższym składzie raczej wygląda na mocnego pierwszoligowca:

1. Gollob
2. Pavlic
3. Buczkowski
4. Okoniewski
5. Łaguta
6. Łęgowik
7. Nowak

Natomiast skład Tarnowa wygląda naprawdę solidnie - moim zdaniem gwarantuje walkę o medale:

1. Madsen
2. Mroczka
3. Vaculik
4. Bjerre
5. Kołodziej
6. Koza
7. ??

Najsłabiej, nawet pomimo ewentualnych wzmocnień wyglądać będzie Rzeszów:

1. Hancock
2. Sówka
3. Larsen
4. Lampart/Jabłoński
5. Kildemand
6. Rempała
7. Czaja

Całkiem fajny zespół zbudował Wrocław, któremu jeżeli wszystko zagra, też może powalczyć o medale:

1. Jensen
2. Jędrzejak
3. Janowski
4. Milik
5. Wofinden
6. Gała
7. Drabik

Jak zawsze bardzo solidny zespół będzie miał Toruń, który moim zdaniem także powalczy o jeden z medali:

1. Ward/Doyle
2. Miedziński
3. Holder
4. Gomólski
5. Łaguta
6. Przedpełski
7. Fajfer

Zielona Góra? Bardzooo mocna, chyba o niebo mocniejsza niż przed rokiem - w końcu jest junior, a i seniorska kadra wygląda lepiej:

1. Jonsson
2. Loktajew
3. Walasek
4. Protasiewicz
5. Hampel
6. Pieszczek
7. Strzelec

Moim zdaniem faworyt rozgrywek numer 1 - Unia Leszno:

1. Pedersen
2. Pawlicki
3. THJ
4. Musielak/Zengota
5. Sajfudinow
6. Pawlicki
7. Smektała

Zostawiam sobie na deser Mistrza Polski, który się nie wzmocnił. Teraz pytanie, czy biorąc pod uwagę dużo mocniejszą Zieloną Górę i Leszno możliwa będzie obrona tytułu? Może być bardzo ciężko, podobnie jak ciężko przy takiej lidze może być znaleźć się w PO, tym nie mniej pokaże to sezon. Ja mam nadzieję na wystrzał formy Linusa i Cyfera, przy podobnej formie liderów mamy szansę na kolejny medal:

1. Kasprzak
2. Świder/Gapa
3. Zagar
4. Linus
5. Iversen
6. Cyfer
7. Zmarzlik

Podsumowując - na papierze, Leszno i Zielona Góra raczej będą w PO, za nimi kształtuje się solidna czwórka: Gorzów, Toruń, Tarnów i Wrocław, o utrzymanie powalczą Rzeszów z Grudziądzem.

Jedno co jest pewne, w lidze nie ma bankrutów, zatem jest szansa na fajny, wyrównany i może w końcu normalny sezon (tak mówimy sobie co roku).

Don Lucas - 2014-12-19, 21:47

marcin_crx napisał/a:
Tak naprawdę Grudziądz oprócz Łaguty nie ma zawodnika na poziomie e-ligowym
Nie zgadzam się z Tobą. Ty i wielu innych zapominacie, że tor w Grudziądzu będzie trudny dla wielu drużyn przyjezdnych. Poza tym zbudowali zespół doskonale pasujący do domowej, betonowej nawierzchni. Pewni na beton, to ich drugie imię. Gollob, Okoń, Artiom, Buczek na betonie czują się znakomicie. Na wyjazdach będą baty, ale w domu wręcz przeciwnie.
marcin_crx napisał/a:
Natomiast skład Tarnowa wygląda naprawdę solidnie
Jasne, zwłaszcza na pozycji juniorskiej. W tym aspekcie Grudziądz jest lepszy. Bjerre, Mroczka? Naprawdę? Kołodziej, Vacul i Madsen to zdecydowanie za mało.
marcin_crx napisał/a:
Całkiem fajny zespół zbudował Wrocław
I tutaj zgoda. Młody, waleczny, ambitny i ... zagadkowy. Trzech gości będzie godziło SGP z ligą. Niby to samo co w Gorzowie, ale jednak inaczej. Zobaczymy jak sobie poradzą kondycyjnie i mentalnie.
marcin_crx napisał/a:
Zielona Góra? Bardzooo mocna, chyba o niebo mocniejsza niż przed rokiem
Zdecydowanie się wzmocnią jak dojdzie Walasek i Pieszczek. Dla mnie faworyt nr 1 do powrotu na tron. W rękawie pozostanie jeszcze As w postaci Patryka Dudka.
marcin_crx napisał/a:
Moim zdaniem faworyt rozgrywek numer 1 - Unia Leszno
Na papierze mistrzowie, a na torze? Pomocy doktorze ...Chłopaki lubią się łamać, kontuzjować. Albo mistrz, albo gips.

Gorzów i Toruń zdecydowani kandydaci do pierwszej czwórki z mocniejszym wskazaniem na Stal.

W tej chwili papierowy podział na dwie czwórki jest aż nadto widoczny. Gorzów, Leszno, Zielona Góra, Toruń o medale oraz Wrocław, Grudziądz, Tarnów, Rzeszów o utrzymanie. Tor i kontuzje i tak zweryfikują wszystko. Mi wciąż w Stali brakuje jednego dobrego zawodnika, który byłby realnym straszakiem dla Linusa.

Cieszy mnie, że znów w święta będzie mecz w Gorzowie :-P

mariano901229 - 2014-12-20, 00:42

Zapominacie o niepisanym prawie żużlowym odnośnie Unii Leszno, kto ma Nickiego w składzie ten nie zdobywa złota. Zresztą moim zdaniem trochę ich przeceniamy. Emil realnie jest w stanie robić te 4 punkty więcej niż Bjeere. Wysoką średnią nabił szczególnie na Motoarenie. Na wyjazdach lepszą średnią zrobili np. Protaś i Walasek. Teoretycznie jakbyśmy zmienili Zagara na drugiego KK to byśmy osiągnęli takie same wzmocnienie. Siła rażenia by wzrosła ale też nie jest to wartość jakaś niewiadomo jaka.

Drugi zawodnik to THJ i tu jest zagadka. Dla mnie liderem ekstraligowym to on nie jest. Może równie dobrze grzać ławę i to ładnych parę spotkań ( dojdzie debiut jako stały uczestnik GP wiadomo z czym to się wiąże, przykład Vaculika). Ponadto po odejściu Musielaka na seniorkę pozostaj dziura na pozycji drugiego juniora. Pawlicki młody nie pojedzie w kilku meczach i kwiczą bo np. z nami to może się skończyć przy juniorach kolejno 1,0,0 i 0,0,0.

Owszem można stwierdzić, że raczej Pedersen tak słabego sezonu nie powtórzy. Jest to jak najbardziej logiczny wniosek, jednakże u nas też może być lepiej. Świderski po tym jak nie musi się procesować z klubem o pieniądze może jechać lepiej. Myślę, że zapominamy, iż zdobyliśmy złoto i końcówkę mieliśmy piorunującą. Nie jesteśmy na straconej pozycji do obrony korony.

marcin_crx - 2015-01-08, 14:27

Don Lucas chętnie wejdę z Tobą w małą polemikę.

Uważam, że w temacie GKM-u nie do końca masz rację. Owszem GKM ma specyficzny tor, ale z drugiej strony z "pustego" i Salomon nie naleje (nie mylić z naszym byłym toromistrzem ;-) ). Atut toru jest wtedy kiedy masz na nim kim jechać. GKM nie ma juniorów, a i seniorski garnitur pozostawia wiele do życzenia. Solidny Artjom meczu nie wygra. Buczkowski u siebie na pewno też będzie mocny. Natomiast z całym szacunkiem nie wierzę w odrodzenie Golloba oraz wysoką formę w ekstralidze Okonia. Z nim jest trochę tak jak z Kuciapą: w I lidze rządzi, w Ekstralidze dramat. Pavlic już nam się też kilka lat odgrażał, że będzie jeździł solidnie. Moim zdaniem jeżeli im nie zagra mogą być nawet słabsi niż Rzeszów. Ci przynajmniej mają solidnego juniora oraz dwóch pewniaków na każdy tor (Hancock i Kildemand).

Co do Tarnowa masz rację - może ja się nieco zagalopowałem z ich walką o medale. Tym nie mniej kadrowo są silniejsi niż Rzeszów i Grudziądz. Pełna zgoda co do Falubazu, jeżeli tylko Dowhan nie zastosował zasady postaw się, a zastaw się będą piekielnie silni.

Zastanawiam się na co stać w tym wszystkim nasz zespół? Z jednej strony nie będę zaskoczony jeżeli znów pojedziemy w finale, a i nie będę zaskoczony, jeżeli nie znajdziemy się w czwórce. Może to nieco na wyrost, ale nie wiadomo jak na nas wpłynie zamieszanie z tłumikami (choć o to, aż tak się nie boję) co bardziej zastanawiam się co po kontuzji prezentować będzie PUK, a także czy Linus będzie w stanie jechać tak jak na koniec ubiegłego sezonu. Biorąc pod uwagę czarny scenariusz może nas w PO zabraknąć.