Oficjalne forum gorzowskiego speedwaya Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Książka - Album o STALI
Autor Wiadomość
robander 

Wysłany: 2008-11-03, 23:01   Książka - Album o STALI

Wiele klubów posiada własną ,, biografię ''. Spisaną ,, biografię ''. Niedawno w Lesznie ukazała się publikacja ,, Szarżujące Byki '' ( ku uczczenia 70 -lecia ). Album z dziesiątkami felietonów, artykułów z setkami ( a może i tysiącami informacji ).
Jestem przekonany,że setki gorzowskich Kibiców ( a może i tysiące ) chciało by mieć taki STALOWY ALBUM na swojej półce. Często na honorowym miejscu.
Może teraz powinno się o tym mówić i pisać. By za kilka miesięcy ( niestety raczej ) lat taka publikacja powstała.
Kto waszym zdaniem powinien ją napisać?
Moim zdaniem powinna być napisana rozdziałami przez wielu autorów. Profesjonalnych autorów.
Istnieje mnóstwo ikonografii - zdjęć, rycin, tapet, itp. -w tym zakresie było by najłatwiej.
Dane statystyczne z poszczególnych sezonów są podane niemal na tacy ( internetowe portale, sportowe encyklopedie, klubowe archiwum?, itp. ).
Do tego dziesiątki ( setki, tysiące ) wywiadów.
Wydaje się, że potrzebna jest osoba ( grupa osób ), która by to zebrała. Profesjonalnie zebrała. Poddała to morze ( a nawet ocean ) informacji profesjonalnej obróbce.
Co o tym sądzicie?

ejko 
Administrator
www.Foto-Sport.pl

Team: Stal Gorzów
Wysłany: 2008-11-03, 23:05   

Był taki plan na 60 lecie klubu, jednak nie było osoby, która podeszła by do tego tak jak piszesz.

www.Foto-Sport.pl - Gorzowska Galeria Sportu

Scorpio 

Wysłany: 2010-01-17, 12:05   

Ja akurat mam książkę o leszczyńskim żużlu ("Szarżujące Byki"). Polecam wszystkim kibicom tą pozycję. Dużo zdjęć z różnych okresów pozwala nam kibicom przyjrzeć się najważniejszym detalom w świecie żużla (ubiór żużlowca, styl jazdy, motocykle itd.)!!! Mam nadzieję, że o gorzowskim żużlu znajdzie się książka z działu: literatura żużlowa. Przecież Stal obok Unii Leszno, Polonii Bydgoszcz, ROW Rybnika jest jednym z najbardziej zasłużonych ośrodków!!!

baca 
STAL

Team: zbieracze pociętej makulatury ;D
Wysłany: 2010-01-17, 19:41   

już jest ... ja jej nie posiadam, ale wiem bo widziałem i kumpla ;) ,a jeżeli się niemyle to nawet był konkurs w tym sezonie ,gdzie można było wygrać album Stali.

Analityk 

Team: Przyczepa Obrzygatelska
Wysłany: 2010-01-19, 11:16   

Robander napisał/a:
Wiele klubów posiada własną ,, biografię ''. Spisaną ,, biografię ''. Niedawno w Lesznie ukazała się publikacja ,, Szarżujące Byki '' (ku uczczenia 70 -lecia ). Album z dziesiątkami felietonów, artykułów z setkami ( a może i tysiącami informacji ).

Bo mają Wiesława Dobruszka.

Robander napisał/a:
Jestem przekonany,że setki gorzowskich Kibiców ( a może i tysiące ) chciało by mieć taki STALOWY ALBUM na swojej półce. Często na honorowym miejscu. Może teraz powinno się o tym mówić i pisać. By za kilka miesięcy ( niestety raczej ) lat taka publikacja powstała.

Jeśli powstanie (lub powstał) ten album - dziwne, bo nigdzie o nim nie słyszałem to będzie to zwykły Album, z bogatą częścią fotograficzną (w końcu jest Wieczorkiewicz, trochę pamiątek przynosili też kibice) ale cienką merytoryczną, bo co można w tak krótkim czasie tam wpisać? Tabele, jakieś marne medale DMP, MPPK, może coś o Eddym, czy coś w stylu tego co jest w tych wspaniałych programach.

Prawdziwa książka to to:
http://www.sendsport.pl/p...1945-1975-.html

ale materiały zbierano tam przez lata (chyba z 10), z czego i tak 50% materiałów zostało zniszczonych po przeprowadzce (dzięki Drezdenku) OZPN z Gorzowa do Z.Góry. Tam autorzy dotarli do setek nazwisk nawet jakichś 8-rzędnych piłkarzyków, czy nawet masażystów z Trzebiszewa, Pławna, czy innych drużyn nawet nie z klasy A, B, C ale D czy W, bo były i takie.
Choć jest tam sporo jeszcze braków w tabelach, czasem błędów (bramki się nie zgadzają gdzieniegdzie :-D ) to jednak jest to typowa Monongrafia, a nie książczyna.

Robander napisał/a:
Kto waszym zdaniem powinien ją napisać?

Ja wiem kto nie powinien tego pisać. Żeby nie wyszło z tego zadęcie propagandowe typu książka na 25-lecie którą jak przeglądałem to myślałem że się porzygam. Na pierwszej stronie w środku KOMITET Honorowy obchodów, a tam same tuzy typu wojewoda Jan Lembas, jakieś mamuty z PZPR, KW, KC, MO, WSW, pełno "działaczy", mord i ojców sukcesu, z wystawionymi marynarami do orderów.
Nawet wiem co by było w takim 60-leciu KS Stal. Pół strony o np. MDMP, czy o meczach ligowych z Bydgoszczą, ale za to 5 stron z życiorysem Jędrzejczaka, o Komarnickim, Mularskim, czy innych Telcach, Głowaniach nie wspomnę.

Robander napisał/a:
Moim zdaniem powinna być napisana rozdziałami przez wielu autorów. Profesjonalnych autorów.

Jakich profesjonalnych? Może przez Bukartyka, albo Delijewskiego, albo może profesjonalistę wszechczasów Zyzia Zysnarskiego (człowiek w swojej encyklopedii ma kupę błędów, jest np. Hućko czy Gała, a nie ma Owiżyca, pełno jakichś bzdurnych informacji nie o osiągnięciach sportowych ale o tym że ktoś nie ukończył LO - sprawdzał pajac chyba na tablach w wykazach absolwentów, że ktoś miał matkę zatrudnioną w Silwanie, ale wszystko przebił jeden z biogramów, gdzie nie
ma daty ur. tylko że był jednym z pierwszych gorzowskich żużlowców : "jego brat prawdopodobnie miał warsztat ślusarski na ul. Chrobrego w 1947 lub 1948 r"

Ja pierdolę, to ma być opis kariery? Ja rozumiem, że często już nie dotrzemy do żadnych danych, ale po cholerę tu info kto był jego bratem. To nie IPN.

Robander napisał/a:
Istnieje mnóstwo ikonografii - zdjęć, rycin, tapet, itp. -w tym zakresie było by najłatwiej.

A skąd wziąć na to kasę? Trzebaby nagłośnić to co najmniej w Lubuskiej :-D i RZ, żeby prywatne osoby, byli zawodnicy przynosili zdjęcia, a trwałoby to ze 2 lata. Poza tym nie każdy chce dawać własne unikalne zbiory, myślą: dam, a potem zginie? Chyba żeby od razu ktoś to skanował.
A ile trzeba czasu żeby po necie szperać, bo czasem ktoś wrzuca jakieś stare foty w JPG.
Albo np. żeby dorwać fotę z zawodów z 10.8.1947 trzeba iść do archiwum państwowego, ale czy wolno ją "odbić", "zeskanować" to już nie wiem czy pozwolą.

Robander napisał/a:
Dane statystyczne z poszczególnych sezonów są podane niemal na tacy ( internetowe portale, sportowe encyklopedie, klubowe archiwum?, itp. ).

Jakie archiwum? Może w 1989 to było archiwum. Człowieku jedynym archiwum są obecnie tylko żużlowcy (im starsi tym lepiej :-D ).

Ale żyje już tylko chyba Cichocki, nie wiem czy Kowalski, nie ma Migosia, Pilarczyka, Stercela (ja sam poszukuję rocznika jego urodzenia), i wielu innych mniej znanych.

Człowieku idź do archiwum państwowego, weź teczkę "KS Stal" i ZS "Gwardia", tam jest bodaj 10-15 materiałów, dokumentów urzędowych. Choć udało mi się tam znaleźć kilka faktów dot. lat 1950-51. Niestety o wynikach, punktach zapomnij. Miał je w Polsce chyba tylko śp. Władek Pietrzak.

Wszystkie inen dokumenty moim zdaniem spalili, albo trzyma je w chacie jakiś Bukartyk. Może coś dałoby radę znaleźć np. w składnicach ZO PZMOt, ale tu już Zielona Góra ...

Robander napisał/a:
Do tego dziesiątki ( setki, tysiące ) wywiadów.

To zdobądź teraz adresy (na to trzeba mieć już zgodę) albo choć telefony do Pawliszaka, Konkola, Żłobińskiego, czy innego Okupskiego, to wtedy można weryfikować dane, oni najlepiej pamiętają kiedy debiutowali, kiedy jeździli, może mają fotki których nigdzie nie znajdzie się. A co jak jest to jakiś Mudrecki, czy Ludwicki który pewnie w Witnicy mieszka, albo siedzi gdzieś w UK. A co z Dubcem czy innymi co wyjechali do RFN. Paru może i się znajdzie, bo odwiedzają pewnie Bar Wielkpolski zamawiając śledzia i 2 sety, jak w 1980 r. Wiem nawet że jeden z byłych żużlowców niedawno z pudła wyszedł, i nie chodzi wcale o Hliba :-D

Robander napisał/a:
Wydaje się, że potrzebna jest osoba ( grupa osób ), która by to zebrała. Profesjonalnie zebrała. Poddała to morze ( a nawet ocean ) informacji profesjonalnej obróbce. Co o tym sądzicie?

Chyba podążając za głosem serca. Potem by to profesjonalnie opakowali i by zwiększyć więź sprzedawali jak znam życie za 250 zł i to za "miękką oprawę", bo jak płyta z jakimś tenorem i hymnem kosztowała 35 zł, to strach myśleć, co byłoby tutaj?

Podam inny przykład. Być może być może mówię możnaby zdobyć Jakieś informacje z lat 1949-54 (tu są największe Plamy) bo być może są jakieś dane

w Gazecie Zielonogórskiej/Lubuskiej (numery sprzed 1 września 1952 w tył do 1950)

ale
po 1. nie ma ich nawet w ZG
po 2. jeśli są to chyba tylko w Bibl. Narodowej w WARSZAWIE (kto ma kasę i czas?)
a jeśli są to to już jest pył i niewiele dałoby się odczytać

W 1953 w Zielonogórskiej nie było nic o gorzowskim żużlu. Jedna jedyna notka z trójmeczu towarzyskiego. W 1954 w ogóle nic nie było.
Zielonogórska w czasach stalinowskich nic nie pisała o Gorzowie. Podawano za to info o Zakładach Przemysłu Bawełnianego im. Feliksa Dzierżyńskiego w Szprotawie, o pochodach, człowieku w 50% numerach nawet na ostatniej stronie ani w ogóle sportu nie było. A jeśli czasem była 1/5 strony z nagłówkiem SPORT, to albo były informacje o turnieju drużyn zakładowych, albo reklama: Zdobądź odznakę SPO, albo info: Torpedo mistrzem ligi radzieckiej.

Czy ty wiesz co to stalinizm? W 1950 r. PRZEGLĄD Sportowy nie podał żadnego info o MŚ w piłce w Urugwaju. Za to było 1000 kolumn o spartakiadzie zrzeszeń, i o zlocie młodych budowniczych socjalizmu z PRL, NRD, WRL, BRL ....

Trochę "lepiej" może byłoby w wychodzącej od grudnia 1948 gdzieś do 1950-51???
mutacjach gazet poznańskich z Gorzowa
jak .... Gazeta Lubuska
Gazeta Poznańska/Lubuska
może tam byłyby jakieś info o Złotych Pucharach Ziemi Lubuskiej. Ale czy więcej danych niż pierwsza trójka, nie sądzę.

Z samych tylko lat 1955-79 (braki dotyczące np. dokładnej rozpiski biegów czy chociaż punktacja kto ile zrobił oczek w Katowicach w 57 czy w Czeladzi) trzeba
by 600000 km PKP PR przejechać, bo skąd jak nie z tamtejszej prasy dowiesz się kto jak punktował. I jak znam życie, to często w tamtych lokalnych gazetach
było to co w Zielonogórskiej:
Stal jechała w Śremie, wynik 27:26, Stercel zrobił 9 pkt. Pilarczyk miał wypadek

Te dane są praktycznie nie do zdobycia.

Sporo danych na siebie "najeżdża". Jedni podają, że mecz był w Ostrowie, inne źródło mówi o Świętochłowicach . Itd.

Młodzieżowy Puchar PZMot z 75 np. Wyniki eliminacji znajdziesz bez problemu w Lubuskiej .
Na stronie republika.pl/rlach nic o tym nie ma.
Ale o finale nie było nic w Lubuskiej.
Czyli może finału nie było, albo był (mam pewne przypuszczenia że Stal zajęła 2 bądź 1 miejsce w tych nieoficjalnych MDMP) ale Zielonogórska z zazdrości
nie podała żadnych info
. :-D

To miało już wyjść w 2008 r.
http://www.gorzow24.pl/ne...jubileuszu.html

Miał to pisać

pkozlowski@gazetalubuska.pl

Czy jeszcze pisze, czy napisał, czy w ogóle pracuje w GL, to ja aż tak w tym nie siedzę, żeby to wiedzieć.

Ale wkrótce, jak uda mi się pokonać problemy logistyczne, powstanie zarys stronki w HTMLu o gorzowskiej Stali.
Kupa informacji która jest do wklepania (najgorsze to wyniki, statystyki) powoduje jednak, że potrzebne będą później ciągłe aktualizacje.

by wyglądało to poźniej mniej więcej tak:

speedway.hg.pl

Iman 
Nygus

Team: KSSG 1947
Wysłany: 2010-01-19, 12:55   

Cytat:
pkozlowski@gazetalubuska.pl

Czy jeszcze pisze, czy napisał, czy w ogóle pracuje w GL, to ja aż tak w tym nie siedzę, żeby to wiedzieć.

Z tego co ja wiem to raczej nie bardzo ;-) teraz zdaje sie pracuje w AZS PWSZ :-)

http://www.azspwszgorzow....arzu-video.html

MOLU 

Wysłany: 2010-01-19, 20:54   

Kiedyś redaktor Robert Borowy pracował dla tygodnika żużlowego i napisał książeczkę o Stali Gorzów -ZŁOTA DRUŻYNA, gdzie głównie były opisane sukcesy Stali w latach 70tych.
Później napisał ciekawie o karierze Śwista-DEKADA RADOŚCI I DRAMATÓW.
Myślę,że warto by było skorzystać z jego pomocy przy robieniu albumu...

Odpowiedz do tematu